445 Kalem Ürüne İlave Gümrük Vergisi (İGV) Getirildi

445 Kalem Ürüne İlave Gümrük Vergisi (İGV) Getirildi

İthalat Rejimi Kararına Ek Karar (2682 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı)

28 Haziran 2020 Tarihli 31169 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 2682 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile İthalat Rejimi Kararına Ek Karar yürürlüğe konuldu. Yürürlüğe konulan Karar ile 445 Kalem Ürüne İlave Gümrük Vergisi (İGV) getirildi. İlave Gümrük Vergisi (İGV) oranları % 2 ila % 20 arasında değişmekte olup, İlave Gümrük vergileri (İGV) iki aşamalı olarak uygulanacak.

Ek-1 ve Ek-2 olmak üzere iki tablo halinde oluşturulan İlave Gümrük Vergisi (İGV) 30.09.2020 tarihine kadar Ek-2 yer alan tablodaki İlave Gümrük Vergileri uygulanırken 01.10.2020 tarihinden itibaren Ek-1 sayılı tablolarda yer alan gümrük vergileri uygulanacak.

Karar ile yürürlüğe giren İlave Gümrük Vergileri (İGV)  A.TR Belgesi eşliğinde ithal edilen Avrupa Birliği (AB) menşeli ürünlerden ve Türk Menşeli ürünlerden tahsil edilmiyor. İlave Gümrük Vergileri A.TR Belgesi eşliğinde ithal edilen AB ve Türk menşeli olmayan eşyalardan tahsil ediliyor.

Kararda ayrıca, “A.TR Belgesi eşliğinde ithal edilen AB ve Türk menşeli olmayan eşyalardan tahsil edileceği bildirilen ilave gümrük vergisinin Türkiye’nin taraf olduğu serbest ticaret anlaşmaları çerçevesinde bir çapraz menşe kümülasyon sistemine dahil ülkeler menşeli eşyadan tercihli menşeinin tevsiki halinde ilave gümrük vergisi tahsil edilmeyeceği belirtiliyor.”

Ayrıca; “Dahilde İşleme Rejimi Çerçevesinden İthal Edilerek İşlenmiş Olarak İhracatı Gerçekleştirilecek Ürünlerin Telafi Edici Vergilerinin Hesaplanmasında İlave Gümrük Vergisi Tahsil Edilmeyecek. Kararda İlave Gümrük Vergisi getirilen ürünlerin İthalat Rejim Kararı V sayılı listesinde yer alması (Gümrük Vergisi Askıya Alınan Ürünler Listesi) durumunda İlave Gümrük Vergisi tahsilatı yapılmayacağı bildiriliyor.”

“Başlamış İşlem”
Kararın yayımı tarihinden önce Türkiye’ye sevk edilmek üzere bir taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış olan eşyalar için geçici madde ile bir hüküm eklendi. Buna göre kararın yayımı tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde ithalata ilişkin gümrük beyannamesinin tescil edilmesi durumunda Ek-1 sayılı tabloda yer alan ilave gümrük vergisi oranlarının geçerli olacağı bildirildi.

İlave Gümrük Vergisi (İGV) gelen ürünler içerisinde; sitrik asit, kullanılmış giyim eşyası, peruklar, cam plakalar, bebek emzikleri, kord bezi, inciler, kuyumcu ve mücevherci eşyası, Demir veya alaşımsız çelikten profiller, teller, boru bağlantı parçaları, demir çelikten eviyeler ve lavabolar küvetler, pompalar, split klimalar,Tartı alet ve cihazları ,vinçler,tekstil makineleri, takım tezgahları,akü aksamları, emniyet kemerleri, bobin telleri, kateterler, kanüller, protez dişler, termostatlar vb. bulunmaktadır.

İlgili Tebliğe ve İGV Uygulanan Ürünlere Ulaşmak İçin Link’e Tıklayınız

image_pdfimage_print