Almanya Tek Kullanımlık Plastik Ürünleri Yasaklıyor

Almanya Tek Kullanımlık Plastik Ürünleri Yasaklıyor

Avrupa Birliği Komisyonu’nun 2019/904 sayılı düzenlemesi ile Avrupa Birliği içerisinde tek kullanımlık plastik ürünlerin kullanılmasının azaltılması amaçlanıyor.

Avrupa Birliği’nin düzenlemesine paralel olarak Federal Almanya Cumhuriyeti Hükümeti tarafından 24 Haziran 2020 tarihinde karara bağlanan “Tek Kullanımlık Plastik Ürünlerin ve Çözülebilir Plastikten Elde Edilen Ürünlerin Piyasaya Girişinin Yasaklanmasına Dair Yönetmelik (EWKVerbotsV)” ile 06 Kasım 2020 tarihinde Almanya’daki eyaletlerin temsil edildiği Federal Konsey tarafından ve 18 Aralık 2020 tarihinde ise parlamento tarafından onaylandı. 26 Ocak 2021 tarihinde Federal Almanya Cumhuriyeti Resmi Gazetesinde yayımlanan söz konusu düzenleme, 3 Temmuz 2021 itibarıyla yürürlüğe girecek.

Yönetmeliğin 3’üncü maddesinde piyasaya girişi yasaklanan ürünler; Tıbbi kullanımlar hariç plastik kulak çubukları, plastik çatal, kaşık, bıçak, tabak, plastik karıştırma çubukları, polistirenden üretilmiş içecek bardakları (to go bardaklar) ve içecek kapları ile kapakları, tıbbi kullanımlar hariç pipetler, balon sapları (tüketiciye sunulmayan endüstriyel kullanımlar hariç), polistirenden mamul fast-food yemek paketleri ve çözülebilir plastikten (oxo-degradable plastics) mamul ürünler olarak sıralanıyor.

Bununla birlikte, yukarıda sıralanan ürünlerin, yönetmeliğin yürürlüğe giriş tarihinden önce piyasaya sürülmüş olması şartıyla 03 Temmuz 2021 tarihinden sonra da satışının mümkün olabileceği belirtiliyor.

Kaynak: OAİB
image_pdfimage_print