Avustralya Bazı Tarım Ürünlerine İthalat İzni Şartı Getiriyor

Avustralya Bazı Tarım Ürünlerine İthalat İzni Şartı Getiriyor

Avustralya Tarım, Su ve Çevre Bakanlığı 30 Mart 2021 tarihinden itibaren muhtelif insan tüketimi ve ekim amacıyla Avustralya’ya ithal edilmek istenen bazı tohum türleri için ithalat izni şartı getiriyor.

Avustralya Tarım, Su ve Çevre Bakanlığı’nın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Sağlık ve Bitki Sağlığı (SPS) Önlemlerinin Uygulanmasına İlişkin Anlaşma kapsamında yaptığı 5 Ocak 2021 tarihli SPS bildiriminde; 30 Mart 2021 tarihinden itibaren insan tüketimi ve ekim amacıyla ülkelerine ithal edilmek istenen belirli tohum türleri için bir ithalat izni şartı getireceği belirtildi. Karar ile tohumu için ithalat izni şartı getirilen bitkiler frenk maydanozu (Anthriscus cerefolium), kereviz (Apium graveolens), rezene (Foeniculum vulgare), yaban havucu (Pastinaca sativa) ve maydanoz (Petroselinum crispum) oldu.

SPS bildiriminde söz konusunu ürünlerin tüm alt türleri için de ithalat izni şartının geçerli olacağı, 30 Mart 2021’den önce Avustralya topraklarına gelen sevkiyatların ithalat izni olmadan girişlerine izin verileceği, 30 Mart 2021 tarihinde ve sonrasında ithalat izni olmayan sevkiyatların, ülkelerinden ihracata yönlendirileceği veya imha edileceği bildirildi.

Kaynak: OAİB

Konuyla İlgili Ticaret Bakanlığı’nın Yazısını ve Ekli SPS Bildirimini Görmek İçin Tıklayınız

image_pdfimage_print
error: İçerik korunmaktadır !!