İthalatta Gözetim Uygulamalarında Değişiklikler Yapıldı

İthalatta Gözetim Uygulamalarında Değişiklikler Yapıldı

Ticaret Bakanlığı’nın 31405 Sayılı Resmi Gazetede yayımladığı tebliğler ile dört gözetim uygulamasında değişiklik yapıldı.

Avizeler ve Aydınlatma Cihazları İçin Uygulanan Gözetim Alt Limit Muafiyeti Kaldırıldı

İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2006/11)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2006/11)’in 2. maddesinin ikinci fıkrası yürürlükten kaldırıldı.

Buna göre, bir gümrük beyannamesi kapsamında ilgili gümrük tarife pozisyonlarından brüt 50 kilogramdan daha az miktarlarda yapılacak olan ithalatlar CIF kıymetine bakılmaksızın uygulanan gözetim uygulaması muafiyeti yürürlükten kaldırıldı.

Hoparlör ve Aksamlarının İthalatında Gözetim Alt Limit Muafiyet Uygulamasında Değişiklik Yapıldı

İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2007/7)’De Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile bir gümrük beyannamesi kapsamında Hoparlör ve hoparlör aksamlarının ithalatına ilişkin olarak uygulanan Gözetim Uygulamasında 25 kg ve 50 adet veya daha az miktarlarda yapılacak olan ithalatlar için CIF kıymetine bakılmaksızın sağlanan muafiyette değişikliğe gidildi.

Buna göre, değişiklikten önce “bir gümrük beyannamesi” kapsamında sağlanan muafiyet yapılan değişiklikten sonra “bir özet beyan veya TIR Karnesi ya da transit beyannamesi” kapsamında sağlanacak.

Voltmetre ve Ampermetre İthalatında Gözetim Muafiyet Uygulamasında Değişiklik Yapıldı

İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2007/10)’da Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile bir gümrük beyannamesi kapsamında Voltmetre ve Ampermetrelerin ithalatına ilişkin olarak uygulanan Gözetim Uygulamasında 15 kg ve 50 adet veya daha az miktarlarda yapılacak olan ithalatlar için CIF kıymetine bakılmaksızın sağlanan muafiyette değişikliğe gidildi.

Buna göre, değişiklikten önce “bir gümrük beyannamesi” kapsamında sağlanan muafiyet yapılan değişiklikten sonra “bir özet beyan veya TIR Karnesi ya da transit beyannamesi” kapsamında sağlanacak.

Duvar Saati, Kurşun Kalem ve Gazlı Çakmaklarda Gözetim Uygulaması Muafiyeti Kaldırıldı

İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2013/10)’De Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile bazı ürünlerin ithalatında uygulanan gözetim uygulaması muafiyeti sağlanmasına ilişkin alt limitlerde değişikliğe gidildi.

Plastikten levhalar, polietilenden olanlar, gıda sanayiinde kullanılan mekanik cihazlara ait kesici bıçaklar, silindirli kapı kilitleri, soğuk hava depolarının kapı kilitleri, diğer silindir kapı kilitleri ve kilitlerin aksamları ürünlerinin ithalatında uygulanan gözetim muafiyeti uygulaması alt limitleri değiştirildi.

Değişlikten önce tebliğ kapsamında bulunan eşyaların tüm eşyaların CIF Kıymeti 500 (beş yüz) ABD Doları’nı geçmeyen ithalat gözetim uygulamasından muaf tutuluyordu. Yapılan değişiklikle bu eşyaların ithalatında bir özet beyan veya TIR Karnesi ya da transit beyannamesi kapsamında CIF Kıymeti 500 (beş yüz) ABD Doları’nı geçmeyen ithalatlarının gözetim uygulamasından muaf tutulacak.

Elektrikle çalışan duvar saatleri, kurşun kalem ve kurşun boya kalemleri, tekrar doldurulabilen gazlı cep çakmakları, ateşleme sistemi elektrikli olan doldurulabilen gazlı cep çakmakları ve diğer ateşleme sistemli olan doldurulabilen gazlı cep çakmakları ise ithalatta gözetim muafiyeti uygulamasının dışında bırakıldı.

İlgili;

İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2006/11)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i görüntülemek için tıklayınız.

İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2007/7)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i görüntülemek için tıklayınız.

İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2007/10)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i görüntülemek için tıklayınız.

İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2013/10)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i görüntülemek için tıklayınız.

image_pdfimage_print
error: İçerik korunmaktadır !!