İthalatta Korunma Önlemi Kapsamına Alınan Süresi 2021’ de Bitecek 55 Ürüne Ait Liste Yayımlandı

İthalatta Korunma Önlemi Kapsamına Alınan Süresi 2021’ de Bitecek 55 Ürüne Ait Liste Yayımlandı

Ticaret Bakanlığı ithalatta korunma önlemi süresi 2021 içerisinde bitecek 55 ürünün listesini yayınladı.

İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi Hakkında Yönetmeliğin 35 inci maddesinin birinci fıkrası çerçevesinde korunma önlemleri, soruşturmasının sonuçlandığı tarihten itibaren 5 yıl sonra yürürlükten kalkıyor. Yönetmeliğe dayanarak ithalatta korunma önlemi süresi 2021 yılı içerisinde bitecek 55 ürünün listesi Ticaret Bakanlığı tarafından bugün çıkan 31400 Sayılı Resmi Gazete’de, 2021/5 Sayılı İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ ile yayımlandı.

Yayımlanan listede bebek arabasından aynalara, menteşeden motosiklet lastiğine kadar farklı 55 ürün yer alıyor. Ürünlerin listede yer alan bitiş tarihleri gelene kadar yeni bir Nihai Gözden Geçirme Soruşturması açılmaması durumunda, söz konusu ürünlerin korunma önlemleri sona erecek.

Mevzuat çerçevesinde, tabloda yer alan ürünlerin ilgili yerli üretici veya üreticilerinin ilgili üründeki önlemin sona ermesinin, dampingin ve zararın devam etmesine veya yeniden meydana gelmesine yol açacağı iddiasıyla bir nihai gözden geçirme soruşturması açılması için başvuruda bulunma hakları bulunuyor.

İlgili 2021/5 Sayılı İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ’i Görmek İçin Tıklayınız.

image_pdfimage_print