Kapıkule Sınırı Yeni Uygulamaları 425-5189 

Kapıkule Sınırı Yeni Uygulamaları 425-5189 

Ankara, 17/04/2020

ORTA ANADOLU İHRACATÇI BİRLİKLERİ
GENEL SEKRETERLİĞİ

Sayı: 70430465-TİM.OAİB.GSK.İDARİ.2020/425-5189
Konu: Kapıkule Sınırı Yeni Uygulamaları
Sayın Üyemiz,
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’den alınan bir yazıda, İçişleri Bakanlığı tarafından yabancı uyruklu şoförlerin şoför/dorse değişikliğine dair yayınlanan genelgede Bulgaristan sınırımızdaki Kapıkule Sınır Kapısında karşılaşılan sorunların önüne geçilmesi için yük taşımacılığında yeni uygulamalar ile ilgili alınan kararlar belirtilmiştir.
Bilgilerine sunulur.
S. Tansel KÜNBİ
Genel Sekreter A.
Şube Müdürü
EK: Yabancı Uyruklu Şoförlerin Kapıkule Sınır Kapısında Şoför/Dorse Değişikliğine Dair Yayınlanan Genelge
 

TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ

 
Sayı: 53654767-TİM.00.GSK.2020/265-01019
Konu: Kapıkule Sınırı Yeni Uygulamaları

YABANCI UYRUKLU ŞOFÖRLERiN KAPIKULE SINIR KAPISINDA ŞOFÖR/DORSE DEĞİŞİKLİĞİNE DAİR YAYINLANAN GENELGE

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle birçok ülke ile sınır kapılarımızdan geçişler durdurulmuş ve pek çok ülke vatandaşının ülkemize girişi yasaklanmıştır. Ancak çıkarmış olduğumuz genelgelerde; dış ticaretin devam etmesi adına ülkemize giriş-çıkış yapması zorunlu olan tır şoförleri başta olmak üzere, ilgili kişilerin giriş çıkışlarında uygulanacak usul ve esasların Sağlık Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığının görüşlerine göre belirleneceği bildirilmiştir.
Bu kapsamda, uluslararası ticaretin daha sağlıklı ve hızlı sürdürülebilmesi, ticari açıdan çok önemli bir konumda bulunan Bulgaristan sınırımızdaki Kapıkule Sınır Kapısında karşılaşılan sorunların önüne geçilmesi amaçlarıyla yük taşımacılığının aşağıda sıralanan hususlar çerçevesinde uygulanmasına karar verilmiştir.
Kapıkule Sınır Kapısı yakınında bulunan GTİ TIR Parkı izole alanında hali hazırda Türk uyruklu şoförler için uygulanan şoför veya dorse değişimi işlemleri yabancı uyruklu şoförler için de her türlü sağlık kontrolünden geçmek, araçları dezenfekte edilmek ve Türkiye’ye giriş yapmamak koşulu ile uygulanabilecektir.
Yabancı uyruklu şoförler Bulgaristan’dan Türkiye’ye giriş yapmak istediklerinde, dorse/çekici değişikliği yapacaklarını, ihracat/ithalat yükü taşıyan araçların bilgisinin de bulunacağı bir form
ile beyan edeceklerdir.
İhracat yükü taşıyan aracın TIR parklarında olup olmadığı sistem üzerinden kontrol edilecektir.
İhracat yükü taşıyan aracın TIR parklarında olmaması halinde aracın Kapıkule gümrük sahasına girişine izin verilmeyecektir.
İhracat yükü taşıyan aracın TIR parklarında olduğu teyit edilirse, ithalat yükü taşıyan aracın dezenfeksiyon işlemine müteakip plaka okuma sistemi üzerinden saha giriş kaydı yapılacaktır.
Yasaklı ülke çıkışlı ve 14 günlük izolasyon süresi dolmamış yabancı sürücü pasaport noktasına geldiğinde dorse/şoför değişikliği yapmak istediğini beyan eden formu görevli polis memuruna
verecektir.
Pasaport işlemine müteakip aynı peronda şoförün sağlık kontrolü Sağlık Bakanlığı personelince yapılacaktır.
Değişim yapacak yabancı şoför sağlık birimine pasaport ve iletişim bilgilerini verecektir.
Gümrük işlem süreçleri tamamlandıktan sonra Türkiye’ye giriş yönündeki araç, çıkış yönündeki değişim aracı ile GTİ TIR Parkı izole alanda buluşacaktır.
Her iki yöndeki araçların hazır olması halinde araçlar en kısa sürede dorse/şoför değişikliğine tabi tutularak işlem süreçleri tamamlanacaktır.
Mahreçten gelen yabancı uyruklu şoför bu kez çıkış yönüne geçerek pasaport dahil gümrük işlem süreçlerini tamamlayacaktır.
Yazının Orijinal Nüshası İçin Link’i Tıklayınız

image_pdfimage_print