AB Mevzuat     

Maske Yapımında Kullanılan Kumaşların
“Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonları” ve “Gümrük Vergi Oranları”
Cumhurbaşkanlığı Kararı İle Resmi Gazete’de Yayımlandı

01.06.2020 Tarihli 31142 Sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, maske yapımında kullanılan kumaş türlerinin içinde bulunduğu gümrük tarife cetveli değiştirilmiştir. Bu değişiklikle birlikte ülke sınıflarına göre ithal edilen kumaş türlerine uygulanan vergi “İthalat Rejimi Ek Kararı”  ve ilgili Kararnameyle “Meltblown Dokunmamış Mensucat” ve “Spunbond Dokunmamış Mensucat” gibi kumaş türleri ve bunların birlikte dokunduğu kumaşların vergileri yeniden belirlenerek yürürlüğe girdi.

20.12.1995 Tarihli ve 95/7606 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “İthalat Rejimi Kararına Ekli II Sayılı Liste”de yer alan 56. Fasılda sınıflandırılan 56.03 Gümrük Tarife Pozisyonu altındaki “Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonları”na ait Resmi Gazete aşağıdaki linkte sunulmuştur.

İstatistik Pozisyonlarına Bölünmüş Türk Gümrük Tarife Cetvelinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar / 2584 Sayılı Cumhurbaşkanı Karar


     AB Gümrük Müşavirliği ve Danışmanlık A.Ş.     

Uzmanlarımız tarafından hazırlanan bu çalışmalarda verilen bilgilerden dolayı şirketimizin yasal sorumluluğu bulunmamaktadır. Belirli bir konuya ilişkin olarak ilgili danışmana başvurulması tavsiye edilmektedir.