image_pdfimage_print

Rusya, önde gelen ithalatçılarından olan Türkiye için de önemli sonuçlar doğurabilecek bir uygulamaya geçiyor. Putin’in ülke içinde gıda fiyatlarında yaşanan hızlı artışa tepki göstermesi sonrası, tahıl ihracatında belli bir kotanın üstüne ek vergi konması kararlaştırıldı. Böylece Rusya, ihracatı zorlaştırarak ülke içinde gıda zamlarını kontrol edebilmeyi hedefliyor.

Medyaya yansıyan haberlere göre, Başbakan Mişustin gıda fiyatlarının kontrol edilebilmesi için yeni kararnameleri imzaladı. Buna göre hükümet, ekmek ve un fiyatlarında artışın önüne geçmek ve fiyatları sabitlemek için buğday, çavdar, arpa ve mısır ihracatı için 17,5 milyon ton tarife kotası belirleyecek. Bu miktarı aşan hacimlerdeki tahıl ihracatı, ihraç edilen ürünlerin gümrük değerinin yüzde 50’si kadar, ton başına 100 eurodan az olmamak üzere ek vergiye tabi olacak. Yeni uygulama 15 Şubattan 30 Hazirana kadar geçerli olacak.

Türkiye tarımda Rusya’ya en büyük 2. ihracatçı

Rusya’nın bu yılın ilk 8 ayında tarım ürünleri ihracatı ile ithalatı neredeyse eşitlendi. Yüzde 14 artış gösteren ihracat 20,3 milyar rubleye çıkarken, ithalat yüzde 1,6 azalarak 20.3 milyar ruble oldu.

En fazla tarım ürünü alan ülkeler listesinin başında Çin (2,8 milyar dolar) bulunuyor. İkinci sırada Türkiye var. (2,2 milyar dolar), ardından Kore Cumhuriyeti (1,1 milyar dolar), Kazakistan (1,1 milyar dolar) ve Mısır (1,1 milyar dolar) sıralanıyor.

image_pdfimage_print