image_pdfimage_print

Ankara

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2014’ten Bu Yana Takviye Edici Gıdalara Yönelik Yaklaşık 11 Bin Onay Belgesi Düzenledi. Kovid-19 Salgını Sürecinde Sektör Firmalarının Bitkisel İçerikli Takviye Edici Gıdalara Yönelik Belge Talebi Arttı.

Takviye edici gıdaların üretim, ithalat, ihracat ve kontrolüne ilişkin usul ve esaslar Tarım ve Orman Bakanlığınca belirleniyor.

Yerli ve ithal tüm takviye edici gıdalar, 2014’ten bu yana piyasaya arz edilmeden önce Bakanlığın onayından geçiyor. Bakanlık, takviye edici gıdalarla ilgili değerlendirmelerin yapılması amacıyla Takviye Edici Gıda Komisyonu kurdu. Takviye edici gıdalarda kullanılacak bileşenlere ilişkin değerlendirmeler bu komisyon tarafından yapılıyor.

Bakanlık ve Sağlık Bakanlığı temsilcileri, her iki Bakanlığı temsilen seçilmiş konusunda uzman 6 bilim insanı ile takviye edici gıda konusunda deneyimli 15 üyenin görev aldığı komisyon 2013 yılından bu yana 110 toplantı gerçekleştirdi.

Takviye edici gıdalara Bakanlığın onay belgesi vermeye başladığı 2014 yılında toplam 79 belge düzenlenirken, bu rakam 2019’da 1457’ye, 2020’de 2 bin 631’e yükseldi. Bu yılın ocak-eylül döneminde ise 1709 belge düzenlendi.

Bakanlık tarafından bugüne kadar 8 bin 209 yerli ve 2 bin 740 ithal olmak üzere 10 bin 949 takviye edici gıdaya onay verildi.

Çoğunlukla vitamin, mineral içerikli ürünlere onay düzenlenirken, önceki yıllara kıyasla sektörün son dönemde bitkisel içerikli takviye edici gıdalara yönelik belge talebi arttı.

Kaynak: A.A.

image_pdfimage_print