TSE Fatura Temini Hakkında 

TSE Fatura Temini Hakkında 

Tarih: 12.05.2020

Konu: TSE Fatura Temini Hk

DAĞITIMLI

T.C. Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü tebliğleri kapsamında, Türk Standartları Enstitüsü kurumunca ithalat aşamasında belgelendirilmesi yapılan muayene, deney gibi hizmetler ile ilgili tahsil edilen ücretlere karşılık düzenlenen faturalar, deney veya muayene hizmeti tamamlanmadan tanzim edilmemektedir.

Söz konusu işlemlerin çok büyük bir bölümü, ithalat aşamasında Gümrük Müşavirleri tarafından yürütülmekte, TSE tarafından tahsil edilen bu ücretler meslektaşlarımızca yatırılmakta ve faturası olmadığı sürece ithalatçı firmalara dekont edilememekle birlikte yatırılan ücretler muayene ve deney işlemleri tamamlanmadan ithalatçı firmalardan tahsil edilememektedir.

Malumları olduğu üzere, tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgın hastalık sürecinde, Türk Standartları Enstitüsü kurumunca ithalat aşamasında verilen muayene ve deney hizmetlerinin süresi salgına bağlı olarak artmıştır.

Bahse konu durum nedeni ile Türk Standartları Enstitüsüne yatırılan ücretlerin ithalatçı firmalardan tahsil süresi de artmış olduğundan; işleyişin, hizmet karşılığı yatırılan ücretlere düzenlenecek faturaların sürecin tamamlanmasını beklemeden düzenlenmesi veya süreç tamamlandıktan sonra ücret tahsili yapılarak eş zamanlı faturanın tanzim edilmesi konusunda gereğini takdir ve tensiplerinize arz ederiz.

Saygılarımızla,

Aslıhan ÇELEBİ / Ankara Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Orhan KATTAŞ / Bursa Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Serdar KESKİN / İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Taşkın DALAY / İzmir Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Hüseyin SARIDAĞ / Mersin Gümrük Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Yazının Orjinal Nüshası İçin Link’i Tıklayınız

image_pdfimage_print