Yüksek Riskli Bitkilerin Avrupa Birliği’ne İhracatı Geçici Olarak Yasaklandı

Yüksek Riskli Bitkilerin Avrupa Birliği’ne İhracatı Geçici Olarak Yasaklandı

Avrupa Birliği (AB) tarafından yayınlanan 2016/2031 sayılı “Bitki Zararlılarına Karşı Koruyucu Önlemler Tüzüğü” nün 42. maddesinde bahsi geçen Yüksek Riskli Bitkiler ile ilgili hazırlanan liste 2018/2019 sayılı Komisyon Uygulama Yönetmeliği ekinde yer alan ve 14 Aralık 2019 tarihinde yürürlüğe giren 2018/2019 sayılı Yönetmelik ve 2016/2031 sayılı Tüzükte; 35 bitkinin üçüncü ülkelerden AB’ye girişinin yüksek riskli değerlendirilmesi nedeniyle bu bitkilerin AB’ye ihracatı geçici olarak yasaklandı.

Söz konusu bitkilerin AB’ye ihracatının gerçekleşebilmesi için AB tarafından belirlenen prosedürler çerçevesinde ihracatçı ülkeler tarafından her bir ürün için teknik rapor hazırlanması gerektiği ve bu raporlara göre risk değerlendirmesi yapılacağı belirtildi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından öncelikle ihracatımızın en fazla olduğu elma, ceviz, zakkum, hanımeli, kadın tuzluğu, yalancı akasya, badem ve şeftali fidanları için teknik rapor
ve dosyalar hazırlanarak AB Komisyonuna gönderildiği ve söz konusu dosyaların Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından inceleme sürecine devam edildiği ifade edildi.

Anılan yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren ülkemizden söz konusu bitkilerin AB’ye ihracatının, AB’ye giriş sınır ülkesi olan Bulgaristan’dan gerçekleştirilebildiği, ancak Yunanistan tarafından söz konusu bitkilerin girişine izin verilmeyerek ülkemize iade edildiği belirtildi.

Kaynak: OAİB
image_pdfimage_print
error: İçerik korunmaktadır !!