Search
Close this search box.

Covid-19 Tedbirleri Hakkında

Kaydet
Please login

14.05.2020

DEVLET HAVA MEYDANLARI İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
İstanbul Atatürk Havalimanı Başmüdürlüğü

Sayı: 15395208-325.01 -E. 1-5020
Konu: Covid-19 Tedbirleri hk.

GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ DERNEĞİ
AHL Kargo Gümrük Müdürlüğü Binası

Bilindiği üzere ülkemizi ve tüm dünyayı tehdit eden ve Dünya Örgütü tarafından pandemi ilan edilen Coronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele devam etmekte olup, bu kapsamda gerek İç İşleri Bakanlığı gerekse İl Pandemi Kurulu tarafından salgın ile mücadele kapsamında riskleri minimuma indirmek amacıyla koruyucu tedbirler alınmış ve faaliyet alanlarına göre çeşitli düzenlemeler getirilmiştir.

Bu kapsamda Limanımızda faaliyet gösteren tüm müstecirlerin gerek çalışan personelin gerekse hizmet alıcı vatandaşlarımızın enfekte olma riskine karşı korunması amacıyla;

-Çalışanların, müşterilerin ve ziyaretçilerin gerek açık gerekse kapalı alanlarda sosyal mesafenin sağlanması konusunda bilinçli davranmaları için gerekli bildirilerin ve uyarıların yapılması, kişiler arasında sosyal mesafenin sağlanması için gerekli fiziki düzenlemelerin yapılması (şerit bariyer, sosyal mesafe çizgisi vb.)

-Limanımız sınırlarında faaliyet gösteren tüm lokanta ve restoranlarda oturma alanlarının kapatılması, sadece paket servis hizmeti verilmesi, müşterilerin bekleme sırasında sosyal mesafe kurallarına uyması konusunda uyarılmaları ve düzensiz kalabalığın oluşmasının önüne geçilmesi için şerit bariyerler çekilerek sosyal mesafe çizgileri eklenmesi, çalışan personelin mutlak surette maske kullanarak kişisel hijyene mutlak surette özen göstermesi.

-İş yeri giriş noktalarına el dezenfektanı konulması ve dolu olmasının sağlanması.

-İşletmenizde çalışan tüm personelin kullanması için koruyucu maske, eldiven, yüz siperliği, dezenfektan vb. malzemelerin tedarik edilerek zorunlu olarak kullandırılması.

-İş yerlerinde bulunan personel yemekhanelerinde sosyal mesafe kuralı gözetilerek masa ve sandalye düzeninin yeniden sağlanması, hijyen kurallarına özen gösterilmesi.

-Çalışma ofislerinde sosyal mesafe kuralı gözetilerek oturma düzeninin sağlanması ve çalışma alanlarının düzenli aralıklarla dezenfekte edilerek hijyen kurallarına riayet edilmesi.

-Personelin kullandığı araç,gereç, ekipman vb.nin düzenli olarak dezenfeksiyonunun yapılması.

-İş giriş çıkış saatlerinde, personel servis bekleme noktalarında ve dinlenme alanlarında sosyal mesafe kuralını ihlal eden düzensiz kalabalıkların oluşmasının engellenmesi, gerekli uyarıların mutlak surette yapılması.

-Personel servis araçlarında %50 doluluk kuralına riayet edilmesi ve bu konuda gerekli tedbirlerin alınması.

-Personelin, müşterilerin ve ziyaretçilerin bilgilendirilmesi ve uyarılması için kişisel hijyen, virüsten korunma yöntemleri, sosyal mesafe vb. konularda bilgilendirici afişlerin/görsellerin asılmasının sağlanması.

-Tek kullanımlık hijyen malzeme atıklarının (maske, eldiven) ayrı atık kutularında biriktirilmesi ve 72 saat bekletildikten sonra evsel atık olarak teslim edilmesi.

Hususlarına özenle riayet edilmesi ve salgınla mücadele konusunda ilgili otoritelerin almış olduğu diğer tüm tedbirlere/düzenlemelere uyulması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederiz.

e-imzalıdır

Ercan ÜVENÇ                    Levent ERSOY
İsletme Müdür V.                Başmüdür V.

Resmi Yazının Orjinal Nüshası İçin Link’e Tıklayınız.

Mevzuatlara Dönmek İçin Link’e Tıklayınız.

Uzmanlarımız Tarafından Hazırlanan Bu Çalışmalarda Verilen Bilgilerden Dolayı Şirketimizin Yasal Sorumluluğu Bulunmamaktadır. Belirli Bir Konuya İlişkin Olarak İlgili Danışmana Başvurulması Tavsiye Edilmektedir.

Scroll to Top