Search
Close this search box.

Alkollü İçki ve Tütün Mamulleri ÖTV Oranları Arttırıldı

Kaydet
Kapat

Alkollü İçki ve Tütün Mamulleri ÖTV Oranları Arttırıldı

27.05.2022 Tarihli 31848 Sayılı Resmi Gazete yayımlanan “26.05.2022 Tarihli 5614 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararının Eki Karar” ile 06.06.2002 tarihli 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun eki (III) sayılı listenin (A) ve (B) cetvellerinde yer alan ve aşağıdaki tablolarda isimleri belirtilen malların asgari maktu vergi tutarları ile maktu vergi tutarları karşılarında gösterildiği şekilde yeniden belirlenmiştir.

5614 Sayılı Cumhurbaşkanı Ek Kararına Göre;

  • 22. fasılda sınıflandırılan alkollü içkilerden alınan asgari maktu ÖTV tutarı % 25 oranında arttırılmıştır.
  • 22.06 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonundaki “Fermente edilmiş diğer içecekler (elma şarabı, armut şarabı, bal şarabı, sake gibi), tarifenin başka yerinde belirtilmeyen veya yer almayan fermente edilmiş içeceklerin karışımları ve fermente edilmiş içeceklerle alkolsüz içeceklerin karışımları” nda uygulanan asgari maktu ÖTV tutarında ise herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.
  • 24.02 ve 24.03 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonunda sınıflandırılan tütün mamullerindeki maktu ve asgari maktu ÖTV tutarları % 10 oranında arttırılmıştır.
  • 48.13 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonundaki makaron için de asgari maktu ÖTV tutarı % 10 oranında arttırılmıştır.

Resmi Gazetenin Orjinal Nüshası İçin Link’e Tıklayınız.


Uzmanlarımız Tarafından Hazırlanan Bu Çalışmalarda Verilen Bilgilerden Dolayı Şirketimizin Yasal Sorumluluğu Bulunmamaktadır. Belirli Bir Konuya İlişkin Olarak İlgili Danışmana Başvurulması Tavsiye Edilmektedir.

Scroll to Top