Search
Close this search box.

DİR Modülünün Devreye Alınması Hakkında

Kaydet
Kapat

T.C.
TİCARET BAKANLIĞI
İhracat Genel Müdürlüğü

Sayı : E-23999624-454.19
Konu : DİR Modülünün Devreye Alınması Hk

02.09.2022/77845519
DAĞITIM YERLERİNE

DİR Otomasyon Sisteminde yapılan işlemlerin, Destek Yönetim Sistemine (DYS) aktarım çalışmalarında, Sektör Daire Başkanlıklarımız ile yapılan değerlendirmeler ve Bölge Müdürlüklerimizden alınan test sonuçları neticesinde sona gelinmiş olup, Bakanlık Makamının talimatları doğrultusunda 19 Eylül 2022 Pazartesi günü itibariyle geçiş tamamlanacaktır. DYS’ye geçişle birlikte mevcut DİR Otomasyon Sistemi’nde yer alan tüm kullanıcı tanım ve yetkileri iptal edilecek olup, DYS üzerindeki yetkilendirmeler esas alınac aktır.

Bu kapsamda geçişin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini teminen,

15 Eylül Perşembe saat 23:59 itibariyle DİR Otomasyon Sistemi firmaların yeni belge, revize ve kapatma başvurularına kapatılacak, sadece beyanname tescil, kapatma ve iptal işlemleri devam edecektir.

16 Eylül Cuma saat 23:59’a kadar aşağıdaki işlemler Daire Başkanlıkları ve Bölge Müdürlüklerince tamamlanarak, sistem 17 Eylül Cumartesi saat 00:00 itibariyle belirtilen saatte inceleme işlemlerine kapatılacaktır:

Tüm yeni belge başvuruları, açık başvuru kalmayacak şekilde Sektör Daire Başkanlıkları tarafından sonuçlandırılacak,

Tüm revize başvuruları, açık başvuru kalmayacak şekilde Bölge Müdürlükleri tarafından sonuçlandırılacak,

Tüm açık kapatma başvuruları Bölge Müdür Yardımcıları / Dış Ticaret İşlemleri Müdürleri üzerine havale iade işlemi yapılacaktır (Sonuçlanmamış kapatma başvuruları her Bölge’de tek kişi üzerinde toplanacaktır.)

17 Eylül Cumartesi saat 19:00 – 18 Eylül Pazar saat 19:00 arasında 24 saat süre ile DİR kapsamı beyannamelere yönelik tescil, kapatma ve iptal vs. işlemleri yapılmayacak, 18 Eylül Pazar saat 19:00’da beyanname tescil, kapatma ve iptal işlemleri yeniden devreye alınacaktır.

19 Eylül Pazartesi 00:00’dan itibaren, yeni belge başvuruları ile DİR Otomasyon Sistemi
üzerinden düzenlenmiş belgelere ait revize ve kapatma talepleri sadece DYS üzerinden yürütülecektir.

DYS devreye girdikten sonra uygulamaya yönelik öneri ve bildirimler dysdahildeisleme@ticaret.gov.tr üzerinden takip edilecektir.

Bu çerçevede, DİR Otomasyon Sistemini kullanan firmalarımızın mağduriyet yaşamaması için yukarıda belirtilen tarihlerde yapılacak işlemler için incelemeci birimler tarafından gerekli önlemlerin alınması ve firmaların bilgilendirilmesi önem arz etmektedir.

(Kayıt işlemleri hakkında detaylı bilgiler https://ticaret.gov.tr/destekler/destek-yonetim-sistemi-dys sayfasında yer almaktadır.)

Bilgileri ve gereğini rica ederim.

Mehmet Ali KILIÇKAYA
Bakan a.
İhracat Genel Müdürü

Resmi Yazının Orjinal Nüshası İçin Link’e Tıklayınız.

İhracat Genel Müdürlüğü İçin Tıklayınız.

Uzmanlarımız Tarafından Hazırlanan Bu Çalışmalarda Verilen Bilgilerden Dolayı Şirketimizin Yasal Sorumluluğu Bulunmamaktadır. Belirli Bir Konuya İlişkin Olarak İlgili Danışmana Başvurulması Tavsiye Edilmektedir.

Scroll to Top