Search
Close this search box.

Fransa’ya İhracat Yapacak Firmaların Dikkatine

Kaydet
Please login

Fransa’ya İhracat Yapacak Firmalarımızın Dikkatine

Özgüvenal Fransa Bayrağı 70 x 107 Fiyatı - Taksit Seçenekleri

 

T.C. Ticaret Bakanlığı Dış Temsilcilikler ve Uluslararası Etkinlikler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan duyuru açıklamasına göre; Lyon Ticaret Ataşeliği 11.07.2021 Tarihinde bir duyuru yayımlamıştır.

Duyuruda; Fransa’ya İhracat Yapacak Firmalarımızın Kendileri İle İletişime Geçen Kişiyi Fransız Firmasının Genel Merkezinden Kontrol Etmeleri Önemlidir. Son dönemde ihracatçılarımızla Fransa’dan irtibata geçen bazı kişiler, Fransa’da yerleşik ünlü perakende zincirleri veya köklü ve tanınmış firmalar adına kendilerinden ürün alacaklarını, ancak ödemeyi sadece kendi belirledikleri şekilde yapacaklarını ifade etmektedirler.

Fransa’nın en büyük perakende zincirlerinin veya tanınmış firmalarının adını kullanarak ve kendilerini söz konusu firmaların satış müdürü olarak gösteren kişiler firmalarımızla irtibata geçerken, Fransa’da kayıtlı telefon numaraları üzerinden arama yapmaktadırlar. Ancak tarafımızca yapılan araştırmalar neticesinde söz konusu numaraların başka ülkeler üzerinden alındığı tespit edilmiştir.

Söz konusu zincir marketlerden birinin satış müdürü ile yapılan telefon görüşmesinde bir çok yerden bu tarz bilgilerin kendilerine iletildiği ve konuyu polise yansıttıklarını ifade etmiştir.

Şimdiye kadar ayakkabı, sıvı yağ ve kırtasiye sektörlerimizde faaliyet gösteren firmalarımızdan alım yapmak isteyen söz konusu kişilere karşı firmalarımızın dikkatli olması önemlidir.

Bu çerçevede firmalarımızın, Fransız firmalarının veya ünlü perakende zincirlerinin ismini kullanarak kendilerine ulaşan ve ürün almak isteyen kişilerin, belirtilen Fransız firmasının genel merkezini arayarak, çalışanları olup olmadığını ve siparişin ismi kullanılan kişi tarafından verilip verilmediğini kontrol etmeleri büyük önem arz etmektedir.

Firmalarımızla iletişime geçen kişilerce kullanılan e-posta adresinin Fransız firmasının ismini taşıyan bir uzantısının olmasına, Fransız firmasının resmi evraklarının kendilerine iletilmesine (bilanço v.b.) yapılan tekliflerde veya sözleşmelerde Fransız firmasının mührünün kullanılmasına, kesinlikle güvenilmemesi bundan sonra firmalarımızın kayıplar yaşamaması açısından önemlidir.

Saygıyla Duyurulur.

Kaynak: Lyon Ticaret Ataşeliği


Uzmanlarımız Tarafından Hazırlanan Bu Çalışmalarda Verilen Bilgilerden Dolayı Şirketimizin Yasal Sorumluluğu Bulunmamaktadır. Belirli Bir Konuya İlişkin Olarak İlgili Danışmana Başvurulması Tavsiye Edilmektedir.

Scroll to Top