British union jack flag and Big Ben Clock Tower and Parliament house at city of Westminster in the background - UK votes to leave the EU, Brexit concept

     AB Mevzuat     

Birleşik Krallık İhracat Sağlık Sertifikaları

Duyuruda; Ülkemiz ile Birleşik Krallık arasında ikili ticaret 29.12.2020 tarihinden itibaren imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması çerçevesinde yürütülmektedir. Bu süreçte, Birleşik Krallık, AB’den bağımsız olarak bazı konularda yeni uygulamalarını yürürlüğe koymaktadır. Bu çerçevede, gıda sağlık sertifikasının (High risk food and feed not of animal origin-HRFNAO) yeni versiyonu 19 Mayıs 2021’de açıklanmış olup, gıda sağlık sertifikasının AB versiyonunun 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren kabul edilmeyeceği Birleşik Krallık  tarafından gov.uk adresinden duyurulmuştu.

Londra Ticaret Müşavirliği olarak, Birleşik Krallık Çevre Gıda ve Kırsal Bakanlığı ve  Liman Sağlık Otoritesi ile yapılan görüşmeler sonucu; ithalatta, yeni yayınlanan sağlık sertifikası formatı ile birlikte, 1 Ekim 2021 ve öncesinde imzalanan AB modeli gıda sağlık sertifikasını (High risk food and feed not of animal origin-HRFNAO) da kabul etmeye devam edecekleri, ve 1 Ekim 2021’ den itibaren https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/ system/uploads/attachment_data/file/987526/certain-food-feed-GBHC176.pdf bağlantısında yer alan Birleşik Krallık sertifika formatına uyulması gerektiği bilgisi paylaşılmıştır.

Bu çerçevede, yeni sertifikaların kullanımına geçilecek 1 Ekim 2021 tarihine kadar AB modeli mevcut sertifikaların da kabul edilmeye devam edileceği firmalarımıza duyurulur.

Birleşik Krallık Yeni Gıda Sağlık Sertifikası İçin Link’e Tıklayınız.


     AB Gümrük Müşavirliği ve Danışmanlık A.Ş.     

Uzmanlarımız tarafından hazırlanan bu çalışmalarda verilen bilgilerden dolayı şirketimizin yasal sorumluluğu bulunmamaktadır. Belirli bir konuya ilişkin olarak ilgili danışmana başvurulması tavsiye edilmektedir.

Önceki İçerikAN2 Tutanak İşlemleri Hakkında Yazı
Sonraki İçerikYetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri Tebliği AN6-AN7-AN8-AN9