Search
Close this search box.

Randevulu Sanal Sıra Sistemi – Kapıkule Zorunlu Uygulama Hk

Kaydet
Kapat

T.C.
TİCARET BAKANLIĞI
Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü

Sayı : 21646112-700
Konu : RSSS-Kapıkule Zorunlu Uygulama

15.09.2020/57418336
DAĞITIM YERLERİNE

İlgi: Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne muhatap 12.08.2020 tarihli ve E-21646112-700-00056518627 sayılı yazımız.

Sayın Bakanımız Ruhsar PEKCAN’ın talimatları çerçevesinde başlayan ve 2020 yılı 180 Günlük İcraat Programları çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı’nca takip edilen Bakanlığımızın 17 eyleminden biri olan Randevulu Sanal Sıra (RSS) Sistemi ile kara gümrük kapılarında yol kenarlarında oluşan TIR sıralarının sanal hale getirilerek Bakanlığımızca yönetilen, insansız işleyebilen, şeffaf, güvenilir ve objektif bir sıra yönetim sistemi kurulması amaçlanmaktadır. Sisteme ilişkin olarak detaylı bilgiler “https://ticaret.gov.tr/duyurular/randevulu-sanal-sira-sistemi-rss-projesi” adresinde yer almaktadır.

Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne muhatap ilgide kayıtlı yazımız ile 13.08.2020 tarihi itibariyle gönüllülük esasıyla, isteyen tüm sürücülerin Kapıkule Gümrük Kapısından çıkış işlemlerini RSSS ile gerçekleştirmesi suretiyle canlı uygulama başlamış bulunmaktadır.

Bakan Yardımcılığı Makamı’ndan alınan talimat çerçevesinde 15.09.2020 günü saat 24:00’dan itibaren Kapıkule Gümrük Kapısından gerçekleştirilecek tüm çıkış işlemleri RSSS ile gerçekleştirilecektir. Söz konusu saate kadar pager almış olup bekleme alanı (GTİ TIR parkı) içinde veya yol kenarındaki perondan aldıkları barkod ile Kapıkule’deki diğer TIR parkları içerisinde bekleyen tüm araçların çıkış işlemlerine devam edilecek, anılan saatten sonra RSSS iş akışı dışındaki sıra sistemleri kullanılmayacaktır.

Randevulu Sanal Sıra Sistemi’ne geçiş işlemleri ile ilgili olarak diğer Bölge Müdürlüklerimize bağlı gümrük müdürlüklerindeki Kapıkule çıkışlı araç sevk işlemlerinde sürücüler ve eşya sahipleri bilgilendirilecek, ekteki duyuru gümrük müdürlükleri içerisinde özellikle sürücülerin görebileceği yerlere asılacaktır.

Bilgi ve gereğini rica ederim.

e-imzalıdır

Savaş MALKOÇ
Bakan a.
Genel Müdür V.

EK: 1 sayfa

Dağıtım:
Tüm Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlükleri

Resmi Yazının Orjinal Nüshası İçin Link’e Tıklayınız.

Risk Yönetimi Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü İçin Tıklayınız.

Uzmanlarımız Tarafından Hazırlanan Bu Çalışmalarda Verilen Bilgilerden Dolayı Şirketimizin Yasal Sorumluluğu Bulunmamaktadır. Belirli Bir Konuya İlişkin Olarak İlgili Danışmana Başvurulması Tavsiye Edilmektedir.

Scroll to Top