Search
Close this search box.

9999 Kodlu Diğer Belge – Ticaret Bakanlığı

Kaydet
Kapat

T.C.
TİCARET BAKANLIĞI

Sayı: 73421605-100
Konu: 9999 Kodlu Diğer Belge

04.05.2020/54055279
DAĞITIM YERLERİNE

İlgi: 22.01.2020 tarihli ve 73421605-100/00051608150 sayılı yazımız.

İlgide kayıtlı yazılarımıza konu “Dijital Gümrük Projesi” kapsamında 9999 kodlu “Diğer Belge”nin kaldırılması ve “Diğer Belge” olarak beyan edilen belgelerin hâlihazırda var olan veya yeni oluşturulacak doküman kodlarıyla beyan edilmesi için Bakanlığımızca yapılan çalışmalar tamamlanmıştır.

Bu kapsamda 4 Mayıs Pazartesi günü itibariyle 9999 kodlu belge sonlandırılacak olup, hâlihazırda 9999 olarak beyan edilen ve yeni doküman kodu verilen belge kodlarının kullanılması gerekmektedir. Yeni doküman kodu verilen belgelere ait listeye https://ticaret.gov.tr/gumruk-islemleri/dijital-gumruk-uygulamalari/edi-xml-referans-ve-mesajlari/ linki altında yer alan dokuman kodları bölümünden ulaşılabilmektedir.

Ayrıca, mevcut durumda diğer koduyla beyan edilen dokümanlardan;

Taahhütnamelerin Tek Pencere Sisteminde mevcut olan 1019 kodlu “TPS-Taahhütname” belgesinin doldurulup yükümlü tarafından onaylanarak beyan edilmesi,

Listelerin (araç, vagon, demirbaş) Tek Pencere Sisteminde mevcut olan 1069 kodlu “TPS-Listeler” belgesinin doldurularak ve liste türünü yükümlü tarafından onaylanarak, listelere ilişkin bilgilerin şase numarası alanında beyan edilmesi,

Gerekmektedir.

Bilgileri ile üyelerinizin konuya ilişkin olarak bilgilendirilmesi ve başkaca belgelendirme ihtiyacı olması halinde belge isminin ve gerekçesinin açık mevzuat dayanağı ile birlikte Genel Müdürlüğümüze iletilmesi hususunda bilgi ve gereğini rica ederim.

e-imzalıdır

Jale ARSLAN
Bakan a.
Genel Müdür Yardımcısı V.

Dağıtım;
Ankara Gümrük Müşavirleri Derneğine
Bursa Gümrük Müşavirleri Derneğine
İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneğine
İzmir Gümrük Müşavirleri Derneğine
Mersin Gümrük Müşavirleri Derneğine

Yazının Orjinal Nüshası İçin Link’i Tıklayınız

Ticaret Bakanlığı – Dijital Gümrük Uygulama Linki’ne Ulaşmak İçin Tıklayınız

Mevzuatlara Dönmek İçin Link’e Tıklayınız.

Uzmanlarımız Tarafından Hazırlanan Bu Çalışmalarda Verilen Bilgilerden Dolayı Şirketimizin Yasal Sorumluluğu Bulunmamaktadır. Belirli Bir Konuya İlişkin Olarak İlgili Danışmana Başvurulması Tavsiye Edilmektedir.

Scroll to Top