AB Mevzuat   


Transitte Yeni Dönem! E-Teminat

Bilindiği üzere, 1 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla gümrük idarelerince kabul edilen teminat mektupları, E-Teminat mektubu olarak düzenlenmeye ve BİLGE sistemi üzerinden işleme alınmaya başlanmıştır.
 
Bu kapsamda, 15.09.2022 tarihi itibarıyla; halihazırda sertifikasyon ve entegrasyon sürecini tamamlayan 4 banka ile (Vakıf Katılım, Denizbank, Odea Bank, Nurol Yatırım Bankası) ulusal transit rejimi elektronik kapsamlı teminat mektubu pilot uygulaması devreye alınmıştır. 
 
Ayrıca, ortak transit rejimi kapsamlı teminat mektuplarının elektronik ortama alınması İçin Kredi Kayıt Bürosu ve ilgili bankalarımız ile yakın işbirliği içinde çalışmalar devam etmektedir.
 
Bu çerçevede, yapılan teknik düzenlemelerle birlikte, E-Kapsamlı teminat mektubunun düzenlenmesi, kabülü, iadesi, iptali işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi sağlanmış olup; E-Kapsamlı teminat mektubunun teminat gümrük idaresince kabul edilmesi ile birlikte kapsamlı teminat mektubu ile ilişkilendirilen GRN (teminat gümrük idaresince kabul edilen kapsamlı teminat mektubu için sistem tarafından verilen teminat referans numarasını) numarasının otomatik olarak oluşturulması ve tanımlanan GRN numarasına NCTS yükümlü ekranından “Teminat İşlemleri>ETTN ile Teminat Sorgulama” bölümünden ETTN numarası ve vergi numarası ile ulaşılması mümkün bulunmaktadır.

Uzmanlarımız tarafından hazırlanan bu çalışmalarda verilen bilgilerden dolayı şirketimizin yasal sorumluluğu bulunmamaktadır. Belirli bir konuya ilişkin olarak ilgili danışmana başvurulması tavsiye edilmektedir.

Ticaret Bakanlığı İçin Tıklayınız.

Mevzuatlara Dönmek İçin Tıklayınız.

Önceki İçerikDİR Destek Yönetim Sistemi Hakkında Yazı
Sonraki İçerikElektrikli-Pilli Diş Fırçaları ve Diş Fırçaları KDV Oranları