Search
Close this search box.

Ürdün Hükümeti Gümrük Vergilerini Düşürdü

Kaydet
Kapat

T.C. Ticaret Bakanlığı Amman Ticaret Müşavirliği Tarafından Yapılan Duyuruya İstinaden “Ürdün Hükümeti Tarafından Alınan Karar Gereği, Ürdün’e İthal Edilecek Tüm Ürünlerde (Yerli Üretimi Bulunan Bazı Mühendislik, İnşaat, Mobilya ve Gıda Ürünleri Hariç Olmak Üzere) %0 ve %5 Oranında Gümrük Vergisine Tabi Olacağı Belirtilmekte Olup, İlgili Karara Otomobil, Alkollü İçkiler, Tütün ve Tütün Mamulleri Gibi Bazı Ürünlerin Dahil Edilmeği Belirtilmektedir.”

 

Söz Konusu Kararın Gerekçesi Olarak Artan Ürün ve Navlun Maliyetleri Sonucunda Halkın Düşen Alım Gücünün Tekrar İyileştirilmesi, Ticaretin Tekrar  Canlandırılması Hususlarının Gösterildiği İfade Edilmekte Olup, Anılan Uygulama İle Gümrük İşlemleri Üzerindeki Yükünde Azaltılacağı ve Vergiden Kaçınma ve Kaçakçılık Faaliyetlerinin de Önemli Ölçüde Önüne Geçileceği Belirtilmektedir.

Bahse Konu Karar Sonucunda İthal Edilen Malların %53’ünün Gümrük Vergisinden Muaf Tutulacağı, %40’ında ise %5 Oranında Gümrük Vergisi Uygulanacağı Bildirilmekte Olup, Gümrük Vergisi İndirimi Uygulanacak Bazı Ürün Grupları Ekte Paylaşılmaktadır. Geri Kalan Ürünlerde İse (Bazı Mühendislik, İnşaat, Mobilya Ve Gıda Ürünleri) 4 Kategori Altında %0, %5, %15 Ve %25 Oranında Gümrük Vergileri Uygulanırken %25 Oranında Gümrük Vergisi Uygulanacak Ürünlerin Gümrük Vergilerinin de Tedrici Olarak 2027 Yılında %15’e Düşürüleceği Belirtilmektedir.

Bu Kapsamda, İlgili 7.193 Kalem Üründe 4 Kategori Altında Gümrük Vergisi Uygulanacak Olup, Bu Ürünlerin 3.829’unun Gümrük Vergisinden Muaf Olacağı, 2.893’ünde %5 Oranında, 222’sinde %15 Oranında, 251’inde İse %25 Oranında Gümrük Vergisi Uygulanacağı Bildirilmektedir.

Ayrıca, Ürdün Maliye Bakanlığı İle Sanayi, Ticaret ve Tedarik Bakanlığı Bünyesinde Kurulacak Bir Ekip Tarafından Gümrük Vergisi İndirimlerinin Fiyatlara Yansıyıp Yansımadığının Kontrol Edileceği Ve Söz Konusu Kararın Önümüzdeki Hafta Yürürlüğe Gireceği Hususu İfade Edilmektedir.

Ek: Gümrük Vergisi İndirimi Uygulanacak Bazı Ürün Grupları (1 Sayfa)

Kaynak : Amman Ticaret Müşavirliği 

27.01.2022 / 16:40:22


Uzmanlarımız Tarafından Hazırlanan Bu Çalışmalarda Verilen Bilgilerden Dolayı Şirketimizin Yasal Sorumluluğu Bulunmamaktadır. Belirli Bir Konuya İlişkin Olarak İlgili Danışmana Başvurulması Tavsiye Edilmektedir.

Scroll to Top