Vergisiz Cep Telefonu Getirme Hakkı

Kaydet
Kapat
Ticaret Bakanlığının yazılı açıklamasında; “Yurt dışından gelen yolcuların 3 takvim yılında 1 adet cep telefonunu gümrük vergilerinden muaf getirebildiği hatırlatıldı.”

Yurtdışından telefon getirmede vergi muafiyeti için gerekli süre üç yıla çıkartılmış ve IMEI kaydının yapıldığı kişi adına hat şartı getirilmişti. Ticaret Bakanlığı ve BTK sürecin daha yakından izlenebilmesi için yeni bir takip sistemi kuruyor.

Yolcu muafiyetlerine göre üç takvim yılı içerisinde bir telefon gümrük vergisiz olarak Türkiye’ye getirilebiliyor. Ticaret Bakanlığı, yolcuların üç yılda birden fazla telefon getirmesini engellemek için yeni sisteme geçiyor. Gümrük Muhafaza Memurları, sorgulama ekranlarından BTK verilerini kontrol ederek bir kişinin en son ne zaman gümrük vergisiz telefon getirdiğini görebilecek. Söz konusu uygulama 1 Kasım 2022 tarihi itibarıyla hayata geçirilecek. Bu tarihten itibaren yolcuların telefon getirme hakkının olup olmadığı kontrol edilecek. Üç yılda birden fazla telefon getirdiği tespit edilen kişilerden gümrük vergisi alınacak.

Ticaret Bakanlığı İçin Link’e Tıklayınız.

Uzmanlarımız Tarafından Hazırlanan Bu Çalışmalarda Verilen Bilgilerden Dolayı Şirketimizin Yasal Sorumluluğu Bulunmamaktadır. Belirli Bir Konuya İlişkin Olarak İlgili Danışmana Başvurulması Tavsiye Edilmektedir.

Scroll to Top