Search
Close this search box.

ABD Taze Meyve Sebze İhracatı Hakkında Yazı

Kaydet
Kapat

AKDENİZ İHRACATÇI BİRLİKLERİ
GENEL SEKRETERLİĞİ

Sayı: 17812098-TİM.AKİB.GSK.TAR.2022/537-4328 Mersin 15/09/2022
Konu: ABD’ye Taze Meyve Sebze İhracatı

Sayın Üyemiz,

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığının yazısına atıfla Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden alınan bir yazıda, ABD’ye ihraç edilen taze meyve ve sebze ürünlerin listesi ve bitki sağlığı şartları, Meyve ve Sebze İthalat Gereksinimleri (FAVIR) veri tabanında yer aldığı bildirilmektedir.

Ayrıca, ABD Tarım Bakanlığına bağlı Hayvan ve Bitki Sağlığı Denetim Hizmetleri Birimi (APHIS) tarafından Bakanlığa gönderilen mektupta; 1 Ekim 2022 tarihi itibariyle FAVIR veri tabanının yerine, Tarımsal Ürün İthalat Gereksinimleri (ACIR) veri tabanının kullanılacağı ve ACIR veri tabanına https://acir.aphis.usda.gov/s/ linkinden ulaşılabileceği aktarılmaktadır.

Söz konusu mektupta devamla ACIR’de, Türkiye’den ABD’ye taze meyve ve sebzelerin uygulama programları da dahil olmak üzere ABD’nin mevcut ithalat gereksinimlerinin yer alacağı ve “Kesme Çiçekler ve Yeşillik El Kitabı”, “Dikim için Olmayan Tohumlar El Kitabı” ve “Muhtelif İşlenmiş Ürünler El Kitabı” ile ilgili ithalat gerekliliklerinin de ACIR’e dahil edileceği belirtilmiştir.

Bilgileri ve ABD’ye ihracat işlemlerinin bu doğrultuda yürütülmesi hususunda gereğini rica ederim.

Canan AKTAN SARI
Genel Sekreter V.


  

Resmi Yazının Orjinal Nüshası İçin Tıklayınız.

Uzmanlarımız Tarafından Hazırlanan Bu Çalışmalarda Verilen Bilgilerden Dolayı Şirketimizin Yasal Sorumluluğu Bulunmamaktadır. Belirli Bir Konuya İlişkin Olarak İlgili Danışmana Başvurulması Tavsiye Edilmektedir.

Scroll to Top