Search
Close this search box.

İlave Gümrük Vergisi Uygulama 24.02.2022

Kaydet
Kapat

İlave Gümrük Vergisi Uygulaması

 “İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” Değişiklikler

5207 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı “İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” 24.02.2022 Tarihli 31760 Sayılı Resmi Gazete Yayımlanarak Yürürlüğe Girmiştir. 5207 Sayılı Karara İstinaden Bazı Ürünlerde Uygulanmakta Olan İlave Gümrük Vergisi Kaldırılmıştır. 

5207 Sayılı Kararla, Bazı Sanayi ve Tarım Ürünlerinin İthalatında Uygulanan İlave Gümrük Vergileri Kaldırılmış Oldu. Kovid-19 Salgını Nedeniyle Dünya Genelinde Yaşanılan Talep Daralmasına Bağlı Olarak, Düşük Birim Fiyatlı İthalat Tehdidiyle Karşı Karşıya Kalan Yerli Sanayiyi Korumak Ve Ülkedeki Üretim Kapasitesini Artırmak Amacıyla 2020 Yılında Kapsamlı İGV Getirilmişti.

Salgına Bağlı Olumlu Gelişmeler ve İlave Gümrük Vergilerinin Fiyat Artışı Etkisi Dikkate Alınarak, İç Piyasada Rekabetin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Ürün Gruplarının Uygulama Kapsamından Çıkarılması Cumhurbaşkanı Kararı İle Uygulamaya Alındı.

Daha Önceden 31.12.2020 Tarihli 3351 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı İle Yürürlüğe Konulan “İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Karar”ın Eki Olan Ek-1 ve Ek-2 Sayılı Tablolardan, Bu Kararın Eki 1 ve 2 Sayılı Listelerde GTİP Numaraları Belirtilen Eşyaya Ait Satırlar Çıkarılmış ve Mezkur Karara İlişik Ek-3 Sayılı Tablo, Bu Kararın Eki “Ek-3” Sayılı Tabloda Değişiklikler Yapılmıştır.

Yapılan Değişikliklerle İlave Gümrük Vergisi Kaldırılan Ürünler Kısaca; Resim Boyaları, Bazı Ahşap Eşyalar, Hasırdan Sazdan veya Örülmeye Elverişli Diğer Maddelerden Ürünler, Şenlik Fişekleri, İşaret Fişekleri, Yağmur Fişekleri, Sis İşaretleri, Diğer Pirotekni Eşyası, Ticari Reklam Yayınları, Kataloglar, Çimentodan Eşya, Betondan Eşya Suni Taştan Eşya, Seramikten İnşaat Malzemeleri, Camdan İnşaat Malzemeleri, Demirden İnşaat Malzemeleri Çelikten İnşaat Malzemeleri, Kakao İçermeyen Şeker Mamulleri, Çikolata ve Kakao İçeren Diğer Gıda Müstahzarları, Makarna, Ekmek ve Pastacılık Ürünleri, Hoparlörler, Cam Boncuklar, Taklit İnciler, Kıymetli veya Yarı Kıymetli Taş, Camdan Boncuk Türü Eşya, Tuvalet Kağıtları, Ev İşlerinde veya Sağlık Amacıyla Kullanılan Türden Benzeri Kağıt, Selüloz Vatka, Selüloz Liflerden Tabakalar, Kağıt Hamuru, Kağıttan Mendiller, Selüloz Vatkadan veya Selüloz Lif Tabakalardan Mendiller, Kurutma Kağıtları, Havlular, Masa Örtüleri, Sofra Peçeteleri, Yatak Çarşafları, Ev Eşyası, Hijyenik ve Hastane Eşyası Vb. Ürünlerdir.

Resmi Gazetenin Orjinal Nüshası İçin Link’e Tıklayınız

1 Sayılı Liste (İlave Gümrük Vergisi Uygulaması)

2 Sayılı Liste (İlave Gümrük Vergisi Uygulaması)

Ek 3 Sayılı Tablo (İlave Gümrük Vergisi Uygulaması)

Çıkartılan GTİP’lere Ait Karşılaştırmalı GTİP Tablo


Uzmanlarımız Tarafından Hazırlanan Bu Çalışmalarda Verilen Bilgilerden Dolayı Şirketimizin Yasal Sorumluluğu Bulunmamaktadır. Belirli Bir Konuya İlişkin Olarak İlgili Danışmana Başvurulması Tavsiye Edilmektedir.

Scroll to Top