Search
Close this search box.

POS Cihazı İle Tahsilat 03.03.2022 (Ek)

Kaydet
Kapat

T.C.
TİCARET BAKANLIĞI
Gümrükler Genel Müdürlüğü

Sayı  : E-73421605-849.04-
Konu : POS Cihazı İle Tahsilat

30.03.2022/73301825
DAĞITIM YERLERİNE

İlgi : 03.03.2022 tarihli ve E-73421605-849.04-00072431721 saydı yazımız.

İlgide kayıtlı yazımız çerçevesinde, sınır kapılarında bulunan yolcu ve TIR çıkış tescil peronlarında kullanılmakta olan programlarda, plakaya bağlı olarak trafik cezası ve köprü/otoyol geçiş ücretine ilişkin sorgu yapılarak ödenmemiş ceza/ücret bulunması halinde tahsilatların POS cihazları aracılığıyla gerçekleştirilmesi, anılan tahsilatlar gerçekleşmeden yabancı plakalı araçların gümrük sahasından çıkışına izin verilmemesine yönelik uygulama 15 Mart 2022 tarihinde başlatılmıştır.

Söz konusu uygulama kapsamında, kredi kartına ek olarak debit kartlar aracılığıyla da tahsilat yapılabilmesine ilişkin düzenlemeler tamamlanmış olup POS ile ödeme ekranında ödeme türünün, kartın niteliğine göre seçilmesi gerekmektedir. Konu ile ilgili olarak Ziraat Bankası tarafından Genel Müdürlüğümüze iletilen bilgide; yabancı bankalar tarafından ihraç edilen debit kart ve kredi kartları ile Ziraat Bankası tarafından ihraç edilen debit kartları ile tahsilat yapılabildiği, Ziraat Bankası dışındaki yurt içi bankalar tarafından ihraç edilen debit kartları ile halihazırda tahsilat yapılamadığı ifade edilmiştir.

Sürecin dikkatle takip edilerek herhangi bir sorunla karşılaşılması durumunda posdestek@ticaret.gov.tr adresine iletilmesi ve yazılı olarak bildirilmesi önem arz etmektedir.
Bilgi ve gereğini rica ederim.

Mustafa GÜMÜŞ
Bakan a.
Genel Müdür

DAĞITIM:
Tüm Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüklerine.

Yazının Orjinal Nüshası İçin Link’e Tıklayınız

Gümrükler Genel Müdürlüğü İçin Link’e Tıklayınız.

Uzmanlarımız Tarafından Hazırlanan Bu Çalışmalarda Verilen Bilgilerden Dolayı Şirketimizin Yasal Sorumluluğu Bulunmamaktadır. Belirli Bir Konuya İlişkin Olarak İlgili Danışmana Başvurulması Tavsiye Edilmektedir.

Scroll to Top