Search
Close this search box.

POS Cihazı İle Tahsilat 03.03.2022

Kaydet
Kapat

T.C.
TİCARET BAKANLIĞI
Gümrükler Genel Müdürlüğü

Sayı : E-73421605-849.04-
Konu : POS Cihazı İle Tahsilat

03.03.2022 / 72431721
DAĞITIM YERLERİNE

Bütünleşik Kamu Mali Yönetim Bilişim Sistemi çerçevesinde Bakanlığımız ve Hazine ve Maliye Bakanlığınca yürütülen çalışmalar kapsamında; trafik cezalan ve köprü/otoyol geçiş ücretlerinin sınır kapılarında bulunan yolcu ve TIR çıkış tescil peronlarında POS cihazları aracılığıyla kredi kartları kullanılmak suretiyle tahsil edilmesine ilişkin pilot uygulama İpsala ve Kapıkule Gümrük Müdürlüklerinde halihazırda uygulanmaktadır.

Bu kapsamda, 15 Mart 2022 tarihi itibarıyla, tescil peronlarında kullanılmakta olan programlarda, plakaya bağlı olarak trafik cezası ve köprü/otoyol geçiş ücretine ilişkin sorgu yapılarak ödenmemiş ceza/ücret bulunması halinde, söz konusu tahsilatlar POS cihazları aracılığıyla gerçekleştirilecek olup anılan tahsilatlar gerçekleşmeden araçların gümrük sahasından çıkışına izin verilmeyecektir.

Bu itibarla, anılan tarihe kadar uygulamanın seyrinin takip edilmesi ve sorunların tespiti açısından; bağlantı gümrük müdürlüklerinize dağıtımı yapılmış olan POS cihazlarının kurulumlarının ve gerekli altyapı düzenlemelerinin ivedilikle tamamlanarak tahsilatların peronlarda POS cihazı ile yapılmasına başlanması gerekmektedir.

Diğer taraftan, Tek ve Maktu Vergi, Fazla Mesai Ücreti ve Para Cezaları da peronlarda POS cihazı ile tahsil edilebilmektedir.

Sürecin titizlikle izlenerek herhangi bir sorunla karşılaşılması durumunda posdestek@ticaiet.gov.tr adresine iletilmesi ve yazılı olarak bildirilmesi önem arz etmektedir.

Bilgi edinilmesi ve buna göre gereğini rica ederim.

Mustafa GÜMÜŞ
Bakan a.
Genel Müdür

Resmi Yazının Orjinal Nüshası için tıklayınız.

Gümrükler Genel Müdürlüğü için tıklayınız.

Uzmanlarımız Tarafından Hazırlanan Bu Çalışmalarda Verilen Bilgilerden Dolayı Şirketimizin Yasal Sorumluluğu Bulunmamaktadır. Belirli Bir Konuya İlişkin Olarak İlgili Danışmana Başvurulması Tavsiye Edilmektedir.

Scroll to Top