Search
Close this search box.

Türkgözü Gümrük Kapısının Geçici Olarak Kapatılması

Kaydet
Kapat

T.C.
TİCARET BAKANLIĞI
Gümrükler Genel Müdürlüğü

Sayı  : E-215 5 8579-166.01 [GGM-25.04]-
Konu : Türkgözü Gümrük Kapısının Geçici Olarak Hizmete Kapatılması Hk

19.04.2022 / 74041821
DAĞITIM YERLERİNE

Bilindiği üzere, Türkgözü Gümrük Kapısının modernizasyonuna yönelik inşaat çalışmaları devam etmektedir.

Söz konusu çalışmalar kapsamında, gümrük sahasındaki “C” ve “D” bina bloklarının bir kısmının halihazırda kullanılan mevcut Gümrük Kapısı ve geçici olarak kullanılan yol ile çakışması, ayrıca galeri, pis su ve yağmur suyu hatlarının da mevcutta kullanılan mobil X-Ray arama alanı ile geçici gümrük yolu ile çakışması sebebiyle galeri hattı ve altyapı imalatlarına büyük oranda başlanılamamıştı!. Bundan dolayı, bahse konu bloklar ve altyapı sisteminin tamamlanabilmesi için Gümrük Kapısının geçici olarak kapatılması gündeme gelmiştir.

Bu kapsamda, ilgili Birimler ile tüm Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüklerimiz, söz konusu inşaat çalışmalarının sıhhatli ve hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi için 25.04.2022-25.05.2022 tarihleri arasında Türkgözü Gümrük Kapısının geçici olarak hizmete kapatılmasına yönelik Bakanlık Makamının 19.04.2022 tarih ve 73806118 sayılı yazısı ile talimatlandırılmıştır.

Bununla birlikte, Gürcistan’a açılan Sarp ve Çıldır-Aktaş Gümrük Kapıları açık durumda olup yolcu ve araç giriş-çıkış işlemleri için anılan Gümrük Kapıları hizmet vermeye devam edecektir.

Bilgilerini rica ederim.

 Erdal KARAHİSAR
Bakan a.
Genel Müdür Yardımcısı V.

Dağıtım:
Ankara Gümrük Müşavirleri Derneğine
Bursa Gümrük Müşavirleri Derneğine
İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneğine
İzmir Gümrük Müşavirleri Derneğine
Mersin Gümrük Müşavirleri Derneğine

Resmi Yazının Orjinal Nüshası için tıklayınız.

Gümrükler Genel Müdürlüğü için tıklayınız.

Uzmanlarımız Tarafından Hazırlanan Bu Çalışmalarda Verilen Bilgilerden Dolayı Şirketimizin Yasal Sorumluluğu Bulunmamaktadır. Belirli Bir Konuya İlişkin Olarak İlgili Danışmana Başvurulması Tavsiye Edilmektedir.

Scroll to Top