Search
Close this search box.

İran Koronavirüs (COVID-19) Salgını ile Mücadele

Kaydet
Please login

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

Sayı : 39476629-724.01.03
Konu : İran/Koronavirüs (COVID-19) Salgını ile Mücadele

05.03.2020 / 114201751
DAĞITIM YERLERİNE

Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Emine Alp Meşe, İran’ın Ankara Büyükelçisi Sayın Mohammad Farazmand’ı 5 Mart 2020 tarihinde makamında kabul etmiştir.

Yapılan görüşmede konuk Büyükelçi, yaklaşık bir ay önce İran’dan çıkmış olmalarına karşın, Bulgaristan ve Gürcistan sınırlarından Türkiye’ye girişlerine izin verilmeyen İranlı kamyon ve tırların ülkemize girişlerine izin verilmesi hususunu gündeme getirmiştir.

Bakanlığımız Bilim Kurulu ile yapılan istişareler sonucunda, bahse konu İranlı kamyon ve tır şoförlerinden 14 günden daha uzun bir süre önce İran’dan çıkanlara, ayrıca Güney Kore, İtalya, Çin ve Irak’ta son 14 gün içerisinde bulunmadıkları tespit edilenlere, sınırda gerekli sağlık kontrollerinin yapılması, muayene ve epidemiyolojik değerlendirme sonucunda herhangi bir hastalık belirti ve bulgusu saptanmaması halinde Türkiye’den İran’a transit geçişlerine izin verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini saygılarımla arz ederim.

Dr. Selami KILIÇ
Bakan a.
Genel Müdür

DAĞITIM:
Gereği:                                                                    Bilgi:
– Dışişleri Bakanlığı                                                          – Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü
– İçişleri Bakanlığı                                                            – Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü
– Ticaret Bakanlığı
– Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Resmi Yazının Orijinal Nüshası İçin Link’e Tıklayınız.

Gümrükler Genel Müdürlüğü İçin Link’e Tıklayınız.

Uzmanlarımız Tarafından Hazırlanan Bu Çalışmalarda Verilen Bilgilerden Dolayı Şirketimizin Yasal Sorumluluğu Bulunmamaktadır. Belirli Bir Konuya İlişkin Olarak İlgili Danışmana Başvurulması Tavsiye Edilmektedir.

Scroll to Top