Search
Close this search box.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Semineri

Kaydet
Kapat

“Dış Ticaret” mevzuatının sıklıkla revizyona tabi tutulması ve farklı bakış açılarıyla yorumlanmaya müsait olmasından ötürü, dikkat ve uzmanlık istemektedir. Düzenlenen bu panelin asıl amacı, dış ticaret işlemlerinin her aşamasını titizlikle takip edebileceğiniz bir yapının oluşturulmasıdır.

“Dış Ticaret” işlemlerinde şirketinize katma değer sağlayacak olan bu panel, “Dış Ticaret” mevzuatı ile ilgili olarak gerçekleşebilecek değişiklikleri, kısıtlamaları ve ilaveleri titizlikle takip edilmenize olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

“Dış Ticaret” işlemlerinin her aşamasında, her hangi bir hataya mahal bırakmamak adına, konunun uzmanları tarafından hazırlanan bu panelin her aşaması, işlerinizi daha hızlıca çözüme ulaştırmayı hedeflemektedir.

 


1. İlk olarak 10.01.2013 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan GÜMRÜK İŞLEMLERİNİN KOLAYLAŞTIRLMASI YÖNETMELİĞİ Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından da önemsenen yeni bir uygulama olup, Kamuoyunun bilgilendirilmesi için çeşitli şehirlerde yoğun toplantılar yapılmıştır.

2. Bilgilendirme toplantılarına Gümrük Müşavirleri ve Taşıyıcılar yani dış ticaret işlemlerinin gümrük idareleriyle öncelikle muhatap olan aktörleri yoğun ilgi göstermiş, ticaret erbabı doğal olarak mevzuat bilgilendirmelerinin dışında kalmıştır.

3. 10.01.2013 tarihinde yayınlanan yönetmelik YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜ SERTİFİKASI SAHİBİ  İhracatçılara ve Taşıyıcılara gümrük işlemlerinde BASİTLEŞTİRMELER-KOLAYLIKLAR sağlamakta iken;

21.05.2014 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Yönetmelik ile 10.01.2013 tarihinde yayınlanan yönetmelik yürürlükten kaldırılıp daha geniş kapsamlı bir yönetmelik yayınladı.

4-  İkinci kez 24.01.2014 tarihinde yayınlanan GÜMRÜK İŞLEMLERİNİN KOLAYLAŞTIRILMASI YÖNETMELİĞİ ilkinden farklı olarak “İHRACATÇILARIN ve ihracatçıların eşyasını taşıyan TAŞIYICILARIN” yanı sıra “İTHALATÇILARA ve ithalatçıların eşyalarını taşıyan TAŞIYICILARA” da gümrük işlemlerinde BASİTLEŞTİRMELER ve KOLAYLIKLAR sağlamaktadır.

 

  • Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsünün Açılımı Nedir ?
  • Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsüne Nasıl Başvurulur ?
  • Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Sahibi Olmanın Koşulları Nelerdir ?
  • Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsünün Sağladığı  Kolaylıklar Nelerdir ?
  • Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Başvurusu Nereye Yapılır ?

 C-Risk Yaratacak Unsurların Değerlendirilmesi ?

  • Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Başvuruları Nasıl Değerlendirilir ?
  • Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Yalnızca Türkiye’de mi Geçerlidir ?
  • Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Başka Ülkelerde Kolaylık Sağlar ?
  • Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Konusunda Yaşanılan Sorunlar ve Örnekler
  • Kapanış…

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü – Sektörel Bakış

Onaylanmış Kişi Statüsü – Sektörel Bakış

Sonradan Kontrol (Firma) İncelemesi – Sektörel Bakış

Telafi Edici Vergi (TEV) – AB Akademi

Uzmanlarımız Tarafından Hazırlanan Bu Çalışmalarda Verilen Bilgilerden Dolayı Şirketimizin Yasal Sorumluluğu Bulunmamaktadır. Belirli Bir Konuya İlişkin Olarak İlgili Danışmana Başvurulması Tavsiye Edilmektedir.

Scroll to Top